Lekcja otwarta - powtarzamy wiadomości z przyrody

Archiwum » Archiwum 2013/2014 » Lekcja otwarta - powtarzamy wiadomości z przyrody

14 lutego 2014 r odbyła się w naszej szkole lekcja otwarta z przyrody na temat pogody. Zaproszeni rodzice, opiekunowie, dziadkowie, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele oglądali zaangażowanie uczniów w czasie lekcji utrwalającej zagadnienia o pogodzie.
    Uczniowie zaproponowali przeróżne skojarzenia ze słowem pogoda. Określili trafnie czym jest pogoda, podali propozycje, gdzie można znaleźć informacje o niej. Określili  jak ważną rolę odgrywają warunki pogodowe na czynności życiowe. Oglądali przykładowe zdjęcia różnych warunków pogodowych.

Następnie mówiliśmy o meteorologach i tworzonych przez nich mapach prognozy pogody. Korzystając z przygotowanych symboli meteorologicznych określaliśmy warunki zewnętrzne.

Kolejnym wyzwaniem był pierwszy składnik pogody temperatura. Wprowadziła nas w odpowiedni nastrój Zuzia Trębacz recytując wiersz. Mieliśmy w różnych miejscach sali ułożone termometry: parapet, nad kaloryferem, w pojemniczku z bryłkami lodu. Potem wybrani uczniowie odczytywali wyniki temperatury. Mówiliśmy o   temperaturze człowieka  i otoczenia. Naszymi naturalnymi termometrami były ręce, które wkładali do miski z zimną wodą o raz dotykali ciepłego czajnika.

Dominika Stawinoga, jako przerywnik poetycki, powiedziała wiersz o zachmurzeniu. Uczniowie mówili o chmurach ich kształtach. Nazywali poszczególne chmury i określali ich wysokość. Pomocne były zdjęcia z atlasu chmur. Uczniowie tłumaczyli związki frazeologiczne z omawianym zagadnieniem: „Jesteś dziś jak chmura gradowa”, „z dużej chmury mały deszcz”, „chodzić z głową w chmurach”.

W opady atmosferyczne wprowadziła nas zabawa w układanie pogodowych puzzli. Wiktoria Przybyła wyrecytowała wiersz o deszczu.  Uczeń Dawid Stania wyjaśnił proces powstawania opadów.  Powtórzyliśmy rodzaje opadów  i ich wpływ na człowieka. Między innymi mówiliśmy o kulach  gradowych. Zaprezentowany deszczomierz z plastikowej butelki był pomocą do utrwalenia zagadnień matematycznych. Wspólnie wszyscy rozwiązywali rebus: „leje jak z cebra”, czyli pada ulewny deszcz. Zobaczyli też zdjęcie drewnianego wiadra zwanego cebrem.
    Ciśnienie atmosferyczne, to niewidoczna, ale odczuwalna siła. Jeden z chłopców wdmuchiwał i wciągał powietrze do „zrobionego barometru”.  Mówiliśmy o rodzajach ciśnień.

Inny uczeń nadmuchał balonik powietrzem, a następnie wypuścił je demonstrując w ten sposób ruch powietrza, czyli wiatr. Laura Matlak wyrecytowała wiersz o wiatrach. Za  wiatromierz służył nam wskaźnik, gdzie uczniowie mówili, w którym kierunku wieje wiatr i podawali jego nazwę. Na zamoczony palec Martynki Waleczek poleciał strumień ciepłego powietrza z suszarki, która przedstawiała wiatr. Lekcja zbiegła się z aktualnymi warunkami atmosferycznymi.

mgr Sylwia Jabłońska